نقش بیوفیدبک در درمان کمردرد

اغلب افراد کمردرد را تجربه کرده اند. کمردردی که بیش از سه ماه طول بکشد، درد مزمن محسوب می شود. کمردرد یکی از شایع ترین اختلالات اسکلتی عضلانی در بین افراد مبتلا به درد مزمن است.

درمان های زیادی برای کمردرد مزمن وجود دارد، از جمله داروهای مختلف، ورزش درمانی، ارتز و جراحی، اما هیچ درمانی قطعی نیست.

یافتن راهی موثر برای پیشگیری و درمان کمردرد برای کاهش بار بیماران و هزینه های ملی مراقبت های بهداشتی ضروری است.

بیوفیدبک تراپی نیز یکی از روشهای نوین در درمان کمردرد است که در کلینیک فیزیوتراپی صبای سلامت (فیزیوتراپی در مرزداران) با توجه به شرایط و نیاز بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

نقش بیوفیدک در درمان کمردرد

بیوفیدبک فرآیندی است که در آن اطلاعات بیولوژیکی اندازه‌گیری می‌شود و به منظور کسب آگاهی و کنترل بیشتر بر حوزه‌های فیزیولوژیکی به بیمار و پزشک بازخورد داده می‌شود.

الکترومیوگرافی سطحی (SEMG)، اندازه گیری فعالیت عضلانی، به بیمار و پزشک اجازه می دهد تا به عملکرد عضله دسترسی مستقیم و فوری داشته باشند که با لمس دستی یا مشاهده بصری امکان پذیر نیست.

بیوفیدبک SEMG را می‌توان برای کمک به افزایش فعالیت عضلانی «پایین‌آوری» یا عضلات ضعیف، مهار شده یا پارتیک «بالا» استفاده کرد.

بیوفیدبک فرآیندی است که در آن اطلاعات بیولوژیکی اندازه گیری شده و به بیمار و پزشک بازخورد داده می شود. اگرچه فناوری بیوفیدبک را می توان برای اهداف تشخیصی استفاده کرد، اما اغلب برای آموزش مهارت های خودتنظیمی استفاده می شود. نقش بیوفیدبک در درمان کمردرد، آموزش افزایش آگاهی و کنترل بر فرآیند بیولوژیکی است.

در طول یک جلسه بیوفیدبک، الکترودها به پوست شما متصل می شوند. از سنسورهای انگشت نیز می توان استفاده کرد. این الکترودها (حسگرها) سیگنال‌هایی را به مانیتور ارسال می‌کنند که صدا، فلاش نور یا تصویری را نشان می‌دهد که نشان‌دهنده ضربان قلب و تنفس، فشار خون، دمای پوست، تعریق یا در اینجا فعالیت عضلانی شماست.

بیوفیدبک را می توان به عنوان یک درمان مستقل استفاده کرد یا با سایر درمان ها از جمله دارو درمانی، فیزیوتراپی، روان درمانی و یا مداخلات تغذیه ای ترکیب کرد.

درمان بیوفیدبک می‌تواند منجر به بهبود پیامدهای مختلف مرتبط با درد در کوتاه‌مدت و بلندمدت شود، هم به‌عنوان یک مداخله مستقل و هم به‌عنوان یک مداخله کمکی.

 

 

کلمات مرتبط :

نقش بیوفیدبک در درمان کمردرد – درمان کمردرد با بیوفیدبک تراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست