فیزیوتراپی شانه یخ زده : شانه یخ زده یک اختلال دردناک و عموما ناتوان کننده است. اگرچه علت یخ زدگی شانه ناشناخته می باشد، ولی درمان های موثری وجود دارد که برای بیشتر بیماران موفقیت آمیز است. در این مقاله، مراحل درمان شانه یخ زده را بررسی می کنیم و روش های درمان فیزیوتراپی شانه منجمد و راهکارهای جلوگیری از شانه یخ زده را بررسی می کنیم.

شانه یخ زده چیست؟

شانه یخ زده یک مشکل دردناک است که به سفتی و از دست دادن دامنه حرکتی در شانه منجر می شود.

شانه یخ زده با ملتهب شدن بافت های اطراف مفصل نمایان می شود. بافت هایی که مفصل را احاطه کرده اند و آن را در کنار هم نگه می دارند کپسول نامیده می شوند. در شانه یخ زده، کپسول ملتهب می شود که منجر به سفت شدن و زخم مفصل می شود و دلیل درد و محدودیت در حرکت می شود.

دلایل یخ زدگی شانه چیست ؟

دلایل اصلی یخ زدگی شانه به شکل دقیق شناخته شده نیست. بعضی از عوامل خطر با شروع شانه یخ زده مرتبط هستند از جمله:

  • آسیب دیدگی شانه
  • دیابت
  • بیماری دوپویترن
  • سکته
  • اختلال تیروئید
  • سرطان
  • بیماری پارکینسون
  • سندرم درد منطقه ای پیچیده

با تو جه به آمار ها شانه یخ زده در زنان چهار برابر بیشتر از مردان رخ می دهد. در مراحل اولیه این وضعیت می تواند شبیه دیگر مشکلات شانه باشد، پس تشخیص صحیح مهم این مورد بسیار است.

فیزیوتراپی شانه یخ زده

پیشگیری از شانه یخ زده

اگرچه دلایل یخ زدگی شانه ناشناخته است، در بعضی موارد بی تحرکی پس از جراحی شانه یا آسیب می تواند به شانه یخ زده منجر شود. تجویز های حرکتی و مدیریت درد برای کمک به تحرک شانه پس از جراحی شانه یا آسیب نقش بسیار مهمی دارد.

نشانه های شانه یخ زده

در حالی که معمولا اتفاق آسیب زا، عفونی یا التهابی وجود ندارد، مراجعه کنندگان درد شانه ب محدودیت حرکتی جدید را اشاره میکنند. درد معمولا در نواحی شانه دارد و اغلب در شب شدیدتر می شود.

شانه یخ زده بطور معمول از نظر بالینی دارای سه مرحله از نشانه است:

مرحله انجماد : در این مرحله مقدار زیادی التهاب در داخل و نواحی مفصل ایجاد می شود که بوجود آورنده درد شدید و محدودیت حرکتی معمولی ​​می شود. حرکات شانه در حرکات فعال و غیرفعال محدود است و با محدودیت در جهت های خاصی از حرکت شانه مشخص می شود. این مرحله احتمالا 2 تا 4 ماه طول میکشد.

مرحله یخ زده : این مرحله از شانه منجمد معمولا از 4 تا 12 ماه طول میکشد. مراحل اولیه این می‌تواند دردناک باشد، ولی در مرحله بعد محدودیت شدیدی در دامنه حرکتی بوجود می آید. از نظر پاتولوژیک، وقتی که التهاب کم میشود و فیبروز (اسکار) گسترده در کپسول و رباط ها وجود دارد.

مرحله ذوب : در مرحله سه کمترین درد و بازگشت تدریجی حرکت وجود دارد زیرا التهاب و جای زخم برطرف می‌شوند. این مرحله می تواند تا 26 ماه طول بکشد.

درمان فیزیوتراپی شانه یخ زده

تحقیقات نشان می دهد که درمان غیر تهاجمی شانه یخ زده در 90 درصد بیماران موفقیت آمیز است. درمان غیر تهاجمی شامل گزینه های غیر جراحی مثل دارو، تزریق استروئید و فیزیوتراپی است.

مداخله فیزیوتراپی بر اساس مرحله و نشانه های شانه منجمد است. درمان اولیه شامل آموزش بیمار، مدیریت درد و تمرینات کششی نرم میباشد. این تمرینات شامل تمرینات حرکتی مخصوص شانه برای حفظ دامنه حرکتی شانه بدون درد است.

در مراحل بعدی درمان فیزیوتراپی می تواند شامل تمرینات کششی بیشتر، تمرینات وضعیتی، تکنیک های تقویتی و مدیریت درد باشد. تکنیک های مدیریت درد می تواند شامل سوزن خشک ، گرما، اولتراسوند، شاک ویو درمانی و درمان دستی باشد.

یک برنامه ورزشی خانگی نیز برای حفظ تحرک و قدرت شانه در طول مراحل مختلف تجویز می شود. هیدروتراپی همچنین می تواند در حفظ تحرک شانه در یک محیط بدون درد مفید باشد.

در کلینیک فیزیوتراپی صبا سلامتی فیزیوتراپیست های مجرب و آگاه ما می توانند در مدیریت و درمان شانه یخ زده کمک کنند. درمانگران ما بسته به مرحله بهبودی شما به ارائه رویکرد درمانی مناسب کمک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست