فیزیوتراپی زانوی ضربدری و پرانتزی : بطور معمول فیزیوتراپی در ناهنجاری هایی مثل زانوی ضربدری و پرانتزی میتواند به تقویت عضلات در خلاف جهت ناهنجاری کمک کند در این مقاله ناهنجاری های زانو را بررسی و نقش فیزیوتراپی زانوی ضربدری و پرانتزی را به شما نشان میدهیم

زانوی ضربدری

زانوی ضربدری همچنین به عنوان Genu Valgum شناخته می شود. در این ناهنجاری زانوها به سمت خط وسط متمایل می شوند، یعنی انحنای پاها به سمت داخل به شکلی که زانوها نزدیکتر از حالت معمول به هم باشند. این ناهنجاری می تواند در اثر آسیب یا تخریب سپتیک نیمه جانبی صفحه اپی فیزیال تحتانی استخوان ران باشد و منجر به توقف رشد کندیل جانبی استخوان ران شود. رشد پیوسته کندیل داخلی منجر به ضربه زدن به زانوهای یک طرفه می شود. مدل راه رفتن طبیعی دور زدن است که لازم است فرد هنگام راه رفتن هر پا را به سمت بیرون بچرخاند تا بدون ضربه زدن به اندام شده و با اندام متحرک قدمی بردارد. در این مدل نه تنها مکانیک راه رفتن به خطر افتاده است. در زانو ضربدری درد قدامی و میانی زانو شایع است. این علائم نشان دهنده فشار پاتولوژیک روی زانو و مکانیسم بازکننده کشکک ران است.

زانوی ضربدری ممکن است به دلایل ذیل رخ بدهد:

  • روماتیسم مفصلی
  • راشیتیسم
  • ممکن است ثانویه به علت صافی کف پا، آرتروز باشد
  • استئومالاسی
  • درجه ضربه زانو با فاصله بین مالئول های داخلی در مچ پا وقتی کودک دراز می کشد و زانوها با یکدیگر تماس دارند اندازه گیری می شود.چ
  • فلج عضلانی نیمه غشایی یا نیمه تاندینوزوس

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی و یا Genu Varum همچنین به عنوان Bow Leg شناخته می شود. این یک تغییر شکل است که در آن خمیدگی جانبی پاها در زانو وجود دارد. این ناهنجاری به طور معمول به دلیل رشد معیوب سمت داخلی صفحه اپی فیزیال است. اکترا به شکل یک طرفه دیده می شود و در شرایطی مانند راشیتیسم، بیماری پاژه و استئوآرتریت درجه شدید زانو دیده می شود. درجه تغییر شکل با فاصله بین دو کندیل داخلی فمورال در زمانی که بیمار دراز می کشد اندازه گیری می شود.

درمان زانوی ضربدری و پرانتزی

به صورت معمول ، درمانی برای زانو ضربدری و پرانتزی نیاز نیست، زیرا این یک نوع آناتومیک طبیعی در کودکان خردسال است. درمان زمانی نیاز است که بیمار بیش از 3 سال و نیم، نشانه یک طرفه یا بدتر شدن پیشرونده انحنا ادامه یابد. در دوران کودکی، برای جلوگیری از راشیتیسم، از مصرف مناسب ویتامین D اطمینان حاصل کنید.

درجات خفیف بدشکلی را می توان با پوشیدن ارتز هایی با 3/8 اینچ بیرونی برجسته و با یک میله داخلی بلند که تا کشاله ران و بندهای چرمی در سرتاسر استخوان درشت نی و زانو امتداد دارد، درمان کرد. در صورت لزوم می توان عمل های اصلاحی را نیز انجام داد. بعد از عمل باید گچ یا بریس بپوشید. و برای بازگشت دامنه حرکتی خود به فیزیوتراپی مراجعه کنید.

فیزیوتراپی زانوی ضربدری و پرانتزی

فیزیوتراپی زانوی ضربدری و پرانتزی بعد از عمل جراحی

فیزیوتراپی زانوی ضربدری و پرانتزی : حرکت تدریجی زانو بخش اصلی درمان است. ممکن است بعضی از روش های گرما برای تسکین درد در فیزیوتراپی ارائه شود.
تمرینات تقویتی برای عضلات چهارسر ران، همسترینگ و عضلات سرینی در فیزیوتراپی انجام می شود.
وقتی که بیمار بتواند راه برود ، آموزش درست ایستادن، انتقال وزن ، تعادل و طریقه صحیح راه رفتن به او ارائه می شود.

در کلینیک فیزیوتراپی صبا سلامتی با بکار گیری از جدیدترین متد های درمانی و بروز ترین تجهیزات فیزیوتراپی آماده ارائه خدمات فیزیوتراپی زانوی ضربدری و پرانتزی شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست