فیزیوتراپی در ضعف عضلات و جلوگیری از آن: ضعف عضلانی می تواند انجام کارها و حرکات روزمره پاها ، بازوها و بدن شما را دچار اختلال کند. ضعف عضلانی بطور معمول دلیل اصلی بوجود آمدن اختلال در فعالیت های انقباضات معمول عضلانی و در نتیجه کم شدن میزان قدرت و به خطر افتادن توانایی انجام فعالیت های روزمره می شود.

ضعف عضلانی می‌تواند به دلیل یک بیماری زمینه‌ای باشد، ولی می‌تواند علل دیگری مثل بالا رفتن سن، بهبودی بعد از ورزش شدید یا تمرینات قدرتی، شرایط بدنی نامناسب، سوء تغذیه یا مصرف بعضی از داروها باشد. اگر ضعف عضلانی شدید بانشد این احتمال وجود دارد که در توانایی شما برای نشستن، حرکت معمول، ایستادن،حفظ تعادل و حتی راه رفتن آهسته شما مشکل ایجاد کند.

تشخیص ضعف عضلانی و درمان

معمولا پزشک در مورد سابقه پزشکی، داروهایی که استفاده می کنید و علائم غیرعادی که دارید می کنید، سؤالاتی می پرسد.

آزمایش‌های تشخیصی که احتمالا برای تعیین تشخیص تجویز شوند عبارتند از :

  • آزمایش ژنتیک برای تشخیص خطر ژنتیکی
  • تصویربرداری MRI از مغز، نخاع و اعصاب برای تشخیص آسیب
  • آزمایش خون برای تشخیص میزان آنزیم ها، الکترولیت ها، هورمون ها و نشانگرهای التهابی
  • بیوپسی عضلانی برای بررسی کیفیت سطح بافت عضلانی
  • الکترومیوگرافی (EMG) برای تشخیص میزان فعالیت الکتریکی عضلات
  • تست‌های هدایت عصبی برای تشخیص نحوه انتقال سیگنال‌ها از اعصاب به عضلات
  • پونکسیون کمری که به آن ضربه نخاعی نیز گفته میشود، برای تشخیص سطح کیفیت مایع مغزی نخاعی در کانال نخاعی

تنها یک پزشک دارای مجوز می تواند بسته به دلایل ضعف عضلانی ، درمان درست را تجویز کند. گزینه های درمانی شامل دارو، تغییرات رژیم غذایی، فیزیوتراپی و کاردرمانی و در موارد خاص جراحی میباشند.

فیزیوتراپی در ضعف عضلات

فیزیوتراپی در جلوگیری از ضعف عضلات

بیماران مبتلا به بیماری های خودایمنی، عصبی-عضلانی و عصبی می توانند بیشترین بهره را از فیزیوتراپی ببرند و همچنین اشخاصی که از ضعف عضلانی به علل سبک زندگی نامناسب بی تحرک، بی حرکتی یا عدم تحرک رنج می برند.

جلسات فیزیوتراپی با یک فیزیوتراپیست دارای کد نظام پزشکی می تواند به تقویت عضلات تضعیف شده، برگشت عدم تعادل عضلانی و بهتر شدن تحرک و توانایی شما برای انجام فعالیت های روزانه که احتمالا به علل ضعف عضلانی سخت شده اند، مثل بلند شدن از روی صندلی، راه رفتن کمک کند.

بهره بردن از یک درمان پزشکی مناسب به دلیل اصلی ضعف عضلانی برای پیشگیری از رشد ضعف عضلانی که می‌تواند به ناتوانی و غیرقابل برگشت منجر شود، ضروری است.

علل زیادی برای ضعف عضلانی وجود دارد، ولی همه علائمی که مشخص میشوند امری غیر معمول در حال اتفاق افتادن را نشان میدهند . حتما نشانه های ضعف عضلانی را به پزشک نشان دهید و برای هر ضعف غیز قابل پیش بینی و غیرقابل توضیح در عضلات خود سریعا به پزشک مراجعه کنید.

فیزیوتراپی و ورزش منظم می تواند به آماده نگه داشتن ماهیچه ها و حفظ قدرت مورد نیاز برای فعالیت های روزمره مفید باشند. استراحت طولانی در بستر یا رفتارهای بی تحرک فقط ماهیچه ها را بیشتر تضعیف می کند، که می تواند به بشکل قابل توجهی استقلال حرکتی را از شما بگیرند و بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.

در کلینیک فیزیوتراپی صبا سلامتی در مرزداران با بهره گیری از بروز ترین تجهیزات فیزیوتراپی و جدیدترین متد های درمانی آماده ارائه خدمات درمانی فیزیوتراپی در جلوگیری از ضعف عضلات میزبان شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست