شاک ویو تراپی برای جوش خوردن استخوان ها : شاک ویو تراپی برون بدنی (ESWT) یک روش غیر تهاجمی (بدون برش پوست و عدم معرفی هیچ وسیله پزشکی در بدن) برای درمان آسیب های بافت نرم میباشد. برون بدنی یعنی خارج از بدن. موج شوک یک موج انرژی کوتاه با شدت بالا است که سریعتر از صدا حرکت می کند. ESWT بافت را متلاشی نمی کند. بلکه باعث اثرات بیولوژیکی می شود که به بازسازی بافت کمک می کند. ESWT با تحریک بیش از حد اعصاب انتقال درد بلافاصله درد و حساسیت را کاهش می دهد.

با تشکیل رگ های خونی جدید، مکانیسم ترمیم بدن را تحریک می کند. موج ضربه ای استئوبلاست ها (سلول های استخوانی) را در بدن تحریک می کند و باعث ترمیم استخوان و تولید استخوان جدید می شود.

در ابتدا، شاک ویو در ترمیم ریزشکستگی کاربرد داشت، اما تحقیقات مهمی نشان داده است که موج ضربه ای ( شاک ویو ) اثر خود را در بافت از طریق انتقال مکانیکی ایجاد می کند. مسیرهای انتقال سیگنال متعددی قبلاً نشان داده شده‌اند که در کلیت خود یک فرآیند بازسازی درون زا را از طریق تکثیر سلولی، مهاجرت و تمایز آغاز می‌کنند.

از نظر بالینی، این سیگنال‌های بیولوژیکی که با موج شوک منتقل می‌شوند، در بهبود شکستگی‌های حاد، تاخیری و غیرپیوندی تاثیر دارد. جالب است بدانید نتیجه شاک ویو با جراحی قابل مقایسه است اما از یک رویکرد باز با عوارض احتمالی مرتبط اجتناب می کند. این ویژگی‌های سودمند با نسبت هزینه به فایده کاملاً مثبت، شاک‌ویو تراپی را به درمان خط اول در شکستگی‌های تاخیری و بدون جوش تبدیل می‌کند.

شاک ویو تراپی برای جوش خوردن استخوان ها

برنامه درمانی شاک ویو تراپی

در طول جلسه، شما به راحتی روی یک میز خواهید نشست. یک اسکنر برای هدایت موج شوک تابنده دقیقاً به محل آسیب بکار میرود. حدود 2000 موج ضربه ای شلیک می شود و با هر موج ضربه ای یک حس ضربه زدن به دنبال خواهد داشت. مدت زمان هر جلسه حدود 30 دقیقه است.

مراقبت های قبل از درمان برای شاک ویو تراپی

دوره درمان ESWT شامل دو جلسه سرپایی است. مدت زمان بین جلسات 1 هفته می باشد. قبل از جلسه نباید وعده های غذایی سنگین مصرف کنید و از شما خواسته می شود که لباس های گشاد بپوشید.

مراقبت های پس از درمان برای شاک ویو تراپی

می توانید بلافاصله بعد از هر جلسه به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید. در موارد خار پاشنه، یک هفته یا بیشتر پس از جلسه دوم ESWT باید از دویدن خودداری کرد.

خطرات و عوارض شاک ویو تراپی

ESWT هیچ خطر عمده ای ندارد. رایج ترین خطرات جزئی مشاهده شده عبارتند از:

  • درد (میزان انرژی امواج ضربه ای را می توان با سطوح تحمل فرد تنظیم کرد)
  • برای زنان باردار، مناطق عفونت، مکان هایی که گاز در بدن وجود دارد و در مکان هایی که استخوان هنوز در حال رشد است توصیه نمی شود.
  • اگر تومورهای استخوانی، شرایط متابولیکی استخوان و اختلالات عصبی یا گردش خون دارید، ESWT ترجیح داده نمی شود.
  • ESWT یک گزینه درمانی ایمن و موثر برای آسیب های بافت نرم در نظر گرفته می شود.

موارد مصرف شاک ویو تراپی

شاک ویو برای درمان بسیاری از بیماری‌های اسکلتی عضلانی مانند نقاط اتصال رباط‌ها و استخوان‌ها استفاده می‌شود. یک نشانه بسیار رایج برای شاک ویو خار پاشنه است. برخی از نشانه های دیگر عبارتند از آرنج تنیس بازان، آرنج گلف باز، زانوی جامپر، آسیب شانه، آسیب تاندون آشیل، درد و انحطاط بافت همبند، درد و آسیب عضلانی. شاک ویو همچنین برای شرایط ترمیم استخوان مانند شکستگی های استرسی، نکروز آواسکولار (بخش مرده استخوان)، استخوان غیر در حال ترمیم یا استخوان دیر التیام استفاده می شود. بیماری پیرونی، یک بیماری اورولوژیک نیز توسط شاک ویو درمان می شود.

بهبود فیزیولوژیکی و بدون مزاحمت شکستگی معمولاً طی 3 ماه توسط یک فرآیند پیچیده و کاملاً هماهنگ اتفاق می‌افتد. عواملی که به طور بالقوه به تاخیر در تحکیم کمک می کنند شامل عوامل موضعی (شخصیت شکستگی، وضعیت بافت نرم) و سیستمیک (بیماری های همراه، دارو، سن یا عادات سبک زندگی) است. پس از این زمان 3 ماهه، بهبود استخوان به عنوان تاخیری تعریف می شود و ممکن است نیاز به مداخله داشته باشد. هر دو روش جراحی و غیرجراحی در دسترس هستند، اما در حال حاضر عمدتاً برای جراحی تجدید نظر می کنند.

ما در کلینیک فیزیوتراپی صبا سلامتی با بکار گیری از جدیدترین متد های درمانی و بروز ترین تجهیزات فیزیوتراپی آماده ارائه خدمات درمانی شاک ویو تراپی برای جوش خوردن استخوان ها میزبان شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست