سوزن خشک یا درای نیدلینگ تکنیکی است که فیزیوتراپیست ها برای درمان درد و اختلالات حرکتی استفاده می کنند. در این تکنیک از یک سوزن “خشک”، بدون تزریق دارو به بدن استفاده می شود که از طریق پوست به قسمت هایی از عضله وارد می شود.

درای نیدلینگ طب سوزنی نیست، عملی بر اساس طب سنتی چینی و توسط متخصصین طب سوزنی انجام می شود. درای سوزن بخشی از اصول طب مدرن غربی است و توسط تحقیقات پشتیبانی می شود.

چه نوع سوزنی استفاده می شود؟

سوزن خشک شامل یک سوزن رشته ای نازک است که به پوست نفوذ می کند و نقاط ماشه ای زیرین میوفاشیال و بافت های عضلانی و همبند را تحریک می کند. سوزن به فیزیوتراپیست اجازه می دهد تا بافت هایی را که به صورت دستی قابل لمس نیستند هدف قرار دهد.

فیزیوتراپیست ها هنگام انجام این روش درمانی، از دستکش و تجهیزات حفاظت فردی مناسب استفاده می کنند.

چرا سوزن خشک

در مواردی که فیزیوتراپیست ها از سوزن خشک استفاده می کنند، معمولاً یکی از تکنیک هایی است که بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر است.

فیزیوتراپیست ها از سوزن خشک برای آزاد کردن یا غیرفعال کردن نقاط ماشه ای برای تسکین درد یا بهبود دامنه حرکتی استفاده می کنند. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که درای نیدلینگ کنترل درد را بهبود می‌بخشد، تنش عضلانی را کاهش می‌دهد و اختلالات صفحات انتهایی حرکتی را عادی می‌کند، مکان‌هایی که تکانه‌های عصبی به عضلات منتقل می‌شوند. این می تواند به تسریع بازگشت بیمار به توانبخشی فعال کمک کند.

به عنوان بخشی از آموزش مقدماتی، فیزیوتراپیست ها در زمینه آناتومی و درمان درمانی بدن به خوبی آموزش دیده اند. فیزیوتراپیست هایی که این روش درمانی را انجام می دهند با کسب آموزش و آموزش های تکمیلی خاص، این دانش را تکمیل می کنند. هنگام تماس با فیزیوتراپیست برای درمان سوزن خشکی، حتماً در مورد تجربه و تحصیلات خاص آنها سؤال کنید.

سوزن خشک ماشه ای یک روش درمانی با استفاده از سوزن های ظریفی است که در گره های دردناک عضلات قرار می گیرد تا به کاهش درد، بهبود تحرک و عملکرد کمک کند. تنش و اسپاسم عضلانی با شرایطی مانند کشیدگی و آسیب‌های عضلانی، سردرد تنشی، کمردرد و آرتروز رایج است.

نقطه ماشه ای میوفاسیال چیست؟

نقاط ماشه ای میوفاسیال MTrP گره های بیش از حد تحریک پذیر در یک عضله هستند. گره های حساس را می توان در فیبرهای عضلانی لمس کرد.

نوار سفت درون عضله می تواند درد را به صورت موضعی تحریک کند یا درد را دورتر نشان دهد که منجر به ناراحتی، از دست دادن تحرک و عملکرد می شود.

به عنوان مثال، اگر نقاط ماشه ای در عضله ذوزنقه (عضله بسیار بزرگ در گردن) وجود داشته باشد، می توانید گردن درد و همچنین سردرد، شانه یا قسمت بالای کمر را تجربه کنید.

درای نیدلینگ در چه شرایطی می تواند کمک کند؟

  • اسپاسم و کشیدگی عضلانی
  • آسیب های عضلانی حاد و بیش از حد
  • آسیب های فشاری مکرر
  • سردردهای تنشی
  • درد گردن و کمر
  • سیاتیک
  • درد مفاصل
  • فاشیای کف پا
  • تاندونوپاتی به عنوان آرنج تنیس باز، سندرم باند ایلیوتیبیال (ITB)

عوارض درای نیدلینگ چیست؟

درای نیدلینگ به طور کلی یک تکنیک بی خطر است.

فیزیوتراپیست آموزش دیده شما در مورد نیدلینگ خشک خطرات مرتبط با آن را توضیح می دهد و در مورد اینکه آیا این درمان با توجه به شرایط و سابقه پزشکی شما مناسب است یا خیر صحبت خواهد کرد.

هنگامی که سوزن وارد بدن شما می شود، یک سوزن کوچک و احتمالاً پاسخ انقباض عضلانی را احساس خواهید کرد. همه اینها طبیعی هستند و پیامدهای مثبتی برای تسکین علائم دارند. بیماران همچنین ممکن است درد پس از درمان را تجربه کنند، اما این درد معمولاً در عرض 24 تا 48 ساعت پس از درمان برطرف می شود.

از آنجایی که درای نیدلینگ یک درمان کم تهاجمی است، خطراتی مانند خونریزی موضعی، کبودی، عفونت و درد با این روش همراه است. استفاده از سوزن های استریل شده با یک بسته بندی احتمال عفونت را کاهش می دهد. عوارض جانبی جدی ناشی از درای نیدلینگ بسیار نادر است.

 

کلمات مرتبط :

سوزن خشک در غرب تهران – فیزیوتراپی در مرزداران – فیزیوتراپی خوب در غرب تهران – فیزیوتراپی در تهران ویلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/sabaphys/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/sabaphys/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/sabaphys/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/sabaphys/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35