درد ساق پا یکی از مشکلاتی است که بسیاری از ما آن را تجربه کرده ایم و می تواند بخ دلیل استفاده از کفش نامناسب و غیراستاندارد باشد.

هر پا از 26 استخوان و بیش از 33 مفصل کوچک تشکیل شده است که با رباط ها، ماهیچه ها و تاندون ها کار می کنند. این اتصالات ساختاری را ایجاد می‌کنند که می‌تواند هم پایدار و در عین حال انعطاف‌پذیر و سازگار با محیط خود باشد.

با افزایش سن، ساختار پا به خصوص در قوس کف پا تغییر می کند. آرتریت ممکن است مفاصل پا را نیز تحت تاثیر قرار دهد و همه این موارد نیز می توانند منجر به بروز درد در ساق پا شوند.

برای درمان درد ساق پا ابتدا باید عامل بوجود آورنده درد تشخیص داده شود تا درمان بر اساس آن انجام بگیرد ، فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش ها در درمان عامل بوجود آورنده درد و تسکین درد بیمار است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی صبای سلامت (فیزیوتراپی در مرزداران) به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

دلایل درد ساق پا

 • فاشیای کف پا
  فاشیای کف پا یک رباط قوی است که از جلوی استخوان پاشنه (کالکانئوم) تا انگشتان پا کشیده شده است که در برخی افراد دچار درد و التهاب می شود. اگر فاسیای کف پا تحت بار ثابت باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. علل شایع عبارتند از: ایستادن طولانی مدت (به ویژه در کفش های بدون حمایت)، اضافه وزن، سفت شدن ساق پا، داشتن قوس بالا یا پایین، یا گاهی پس از آسیب به پاشنه پا. یک زمان معمول از سال برای شروع تابستان است، زمانی که مردم با پای برهنه یا با صندل و دمپایی غیرقابل حمایت راه می روند.
 • تاندونیت آشیل (التهاب تاندون آشیل)
  تاندون آشیل ساختار بند ناف ضخیمی است که در پشت مچ پا احساس می شود. این یک تاندون بسیار قوی است که ماهیچه های ساق پا (گاستروکنیوس و سولئوس) را به استخوان پاشنه (کالکانئوس) متصل می کند و در هنگام بالا آمدن پاشنه (روی نوک انگشت پا) مانند هنگام راه رفتن یا دویدن کار می کند. بیشتر صدمات وارده به تاندون آشیل، مشکلات بارگذاری بیش از حد است که اغلب به دلیل استفاده بیش از حد ایجاد می شود. به عنوان مثال، افزایش سریع برنامه های تمرینی یا انجام فعالیت جدیدی که به آن عادت ندارید.کفش نامناسب یا غیرقابل حمایت در کنار عوامل طبیعی مانند شکل پای شما ممکن است شما را در معرض خطر اضافه بار تاندون آشیل قرار دهد.
 • پیچ خوردگی مچ پا
  پیچ خوردگی مچ پا زمانی اتفاق می‌افتد که مچ پای خود را به شکلی قوی بغلتانید، بچرخانید یا بچرخانید. این می تواند منجر به آسیب به رباط هایی شود که از مفصل مچ پا حمایت می کنند. بیشتر رگ به رگ شدن ها زمانی اتفاق می افتد که پای خود را به سمت داخل بچرخانید و در نتیجه رباط های خارجی (جانبی) درد ایجاد می شود. بسته به شدت رگ به رگ شدن رباط ها، علائم و نشانه ها می تواند باشد: درد در قسمت خارجی مچ پا هنگام تحمل وزن و یا لمس آن ناحیه. تورم، و گاهی اوقات مقداری کبودی.درد روی مچ پا یا حرکت محدود
 • تحریک اعصاب پاشنه پا می تواند سبب درد ساق پا شود.
 • نازک شدن پد چربی پاشنهتغییر در فعالیت ( افزایش شدید سطح فعالیت های ورزشی)
 • اضافه وزن داشتن
 • افزایش سن
 • تروما (ضربه مانند افتادن یک جسم سنگین روی پای شما)شرایطی همچون آرتروز مچ پا
 • آرتریت مفصل ساب تالار
 • شکستگی استخوان پاشنه
 • کفش نامناسب و غیراستاندارد
 • راه رفتن ، دویدن و یا ورزش کردن در سطوح سخت و ناهموار

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در مرزداران – فیزیوتراپی در ستارخان – فیزیوتراپی در گیشا – فیزیوتراپی در غرب تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست