جراحی تعویض مفصل زانو که به عنوان آرتروپلاستی زانو نیز شناخته می شود، می تواند به تسکین درد و بازگرداندن عملکرد مفاصل زانو به شدت بیمار کمک کند.

این جراحی شامل بریدن استخوان و غضروف آسیب دیده از استخوان ران، استخوان ساق پا و کاسه زانو و جایگزینی آن با یک مفصل مصنوعی (پروتز) ساخته شده از آلیاژهای فلزی، پلاستیک های درجه یک و پلیمرها توسط جراح تعویض مفصل زانو است.

جراح در تعیین اینکه آیا جایگزینی زانو برای شما مناسب است یا خیر، دامنه حرکت، ثبات و قدرت زانوی شما را ارزیابی می کند. اشعه ایکس به تعیین میزان آسیب کمک می کند.

جراح شما با در نظر گرفتن سن، وزن، سطح فعالیت، اندازه و شکل زانو و سلامت کلی شما می‌تواند از بین انواع پروتزها و تکنیک‌های جراحی تعویض زانو انتخاب کند.

دلایل جراحی تعویض مفصل زانو

  • شایع ترین دلیل انجام این جراحی تسکین درد شدید ناشی از آرتروز است.
  • افرادی که نیاز به جراحی تعویض مفصل دارند معمولا در راه رفتن، بالا رفتن از پله ها و نشستن و برخاستن از صندلی مشکل دارند.
  • برخی نیز در هنگام استراحت زانو درد دارند.

خطرات جراحی تعویض مفصل زانو

این جراحی مانند هر جراحی دیگری خطراتی را به همراه دارد. آنها عبارتند از:

  • عفونت
  • حمله قلبی
  • سکته
  • آسیب عصبی
  • لخته شدن خون در ورید پا یا ریه ها

زانوهای مصنوعی ممکن است فرسوده شوند

یکی دیگر از خطرات جراحی تعویض مفصل زانو شکست مفصل مصنوعی است. استفاده روزانه حتی بر روی قوی ترین قطعات فلزی و پلاستیکی پوشیده می شود. خطر شکست مفاصل اگر با فعالیت‌های پر ضربه یا وزن بیش از حد به مفصل فشار وارد کنید، بیشتر است.

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو

برای چندین هفته پس از عمل، ممکن است نیاز به استفاده از عصا یا واکر داشته باشید.

فیزیوتراپی معمولا در همان روز اول پس از جراحی برای جلوگیری از عوارض ناشی از کاهش تحرک همچون خشکی مفصل و لخته شدن خون توصیه می شود و باید پس از ترخیص از بیمارستان نیز به مدت چند هفته تا چند ماه ادامه پیدا کند.

فیزیوتراپی منظم پس از تعویض مفصل زانو برای کمک به بازیابی دامنه حرکات زانو و تطابق هرچه سریع تر بیمار با مفصل مصنوعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

فیزیوتراپی برای تعویض مفصل زانو شامل تمریناتی برای انعطاف پذیری و قدرت است. شما می توانید این تمرینات را می توانید تحت نظر متخصص فیزیوتراپی در مرکز فیزیوتراپی صبای سلامت (فیزیوتراپی در مرزداران) انجام دهید.

برای اکثر افراد، تعویض زانو باعث تسکین درد، بهبود تحرک و کیفیت زندگی بهتر می شود. و می توان انتظار داشت که بیشتر تعویض زانو بیش از 15 سال طول بکشد.

مقالات مرتبط :

فیزیوتراپی در غرب تهران

فیزیوتراپی خوب در مرزداران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست