بیوفیدبک در توانبخشی سکته مغزی

بیوفیدبک را می توان برای بازآموزی بازو و دست به عنوان راهی برای توانبخشی پس از سکته استفاده کرد. به دنبال سکته مغزی، مسیرهای مرکزی که مسئول مدیریت تون و عملکرد طبیعی ماهیچه هستند، ممکن است مختل یا آسیب ببینند. 

سایر مسیرهای حرکتی که استفاده نمی شوند می توانند نسبتاً تحت تأثیر سکته قرار نگیرند. بیوفیدبک راهی است که افراد می توانند یاد بگیرند که چگونه این مسیرهای استفاده نشده در مغز را برای بهبود عملکرد حرکتی فعال کنند.

بیوفیدبک با ارائه تقویت بصری به کاربر عمل می کند که بخشی از بدن به روش دلخواه حرکت می کند. این مفهوم به سادگی نگاه کردن در آینه برای تماشای حرکت دست یا پا است. بعد از سکته مغزی، معمول است که بازماندگان دست ها یا پاهای خود را به طور غیرعادی حرکت دهند. . بیوفیدبک می‌تواند به بازماندگان سکته مغزی آموزش دهد که طبیعی‌تر حرکت کند.

بیوفیدبک می‌تواند به ویژه در کمک به فرد در جداسازی عضله‌ای که در زمانی که دو عضله متضاد علیه یکدیگر کار می‌کنند، استفاده کند، همانطور که اغلب پس از سکته مغزی اتفاق می‌افتد. یادگیری خاموش کردن یک مجموعه از عضلات، یا شل کردن آنها به منظور شلیک کردن عضلات مقابل، می تواند یکی از مزایای بالقوه درمان شامل بیوفیدبک باشد.

بیوفیدبک در توانبخشی سکته مغزی

سکته مغزی می تواند به سیستم عصبی مرکزی آسیب برساند و تنظیم طبیعی تون عضلانی را مختل کند. این می تواند از عملکرد مناسب عضلات شما جلوگیری کند. با کمک بیوفیدبک الکترومیوگرافیک (EMG-BFB)، می توانید بازخورد دریافت کنید تا متوجه شوید که عضلات شما در چه زمانی تنش یا شل هستند.

الکترومیوگرافی (EMG) زمانی است که مجموعه ای از الکترودها بر روی پوست روی عضله (یا گروه عضلانی) انتخاب شده قرار می گیرد تا سیگنال های الکتریکی را که هنگام تنش (یا انقباض) عضله رخ می دهد، تشخیص دهد. این سیگنال الکتریکی به شما یک بازخورد دیداری یا شنیداری برای دانستن اینکه آیا عضله شما منقبض شده است یا نه و میزان انقباض را نشان می دهد. این بیوفیدبک می تواند به شما کمک کند تا ماهیچه های خود را دوباره آموزش دهید تا به میل خود منقبض یا شل شوند تا کنترل داوطلبانه عضلات را افزایش دهید.

دلیل اصلی اختلال عملکردی پس از سکته، همی‌پارزی اندام فوقانی است که می‌تواند بر فعالیت‌های مهم زندگی روزمره (مانند تغذیه و پانسمان) تأثیر بگذارد. بیوفیدبک معمولا به عنوان یک مداخله درمانی برای توانبخشی سکته مغزی استفاده می شود. به دنبال سکته مغزی، مسیرهای اصلی حرکتی مرکزی که تون و عملکرد طبیعی ماهیچه ها را تنظیم می کنند، می توانند مختل شوند یا حتی آسیب ببینند. با این حال، برخی از مسیرهای حرکتی که اغلب استفاده نمی شوند، نسبتاً تحت تأثیر سکته مغزی باقی می مانند. افراد ممکن است یاد بگیرند که چگونه این مسیرهای استفاده نشده را با کمک بیوفیدبک الکترومیوگرافیک (EMG-BFB) فعال کنند و این ممکن است منجر به بهبود تون عضلات و عملکرد آنها شود.

 

کلمات مرتبط :

بیوفیدبک در توانبخشی سکته مغزی – فیزیوتراپی سکته مغزی – بیوفیدبک تراپی در مرزداران – بیوفیدبک تراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی سکته مغزی در مرزداران – کلینیک فیزیوتراپی در مرزداران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست