بیوفیدبک تراپی یکی از روش های درمانی نوین است به شما در کنترل بیشتر عملکردهای غیر ارادی مانند تنفس ، ضربان قلب ، دمای بدن و … کمک می کند.

ضربان قلب ، دمای پوست و فشار خون ، توسط سیستم عصبی شما به طور غیر ارادی کنترل می شود. به این فکر نمی کنید که ضربان قلب شما سریعتر شود. این فقط در پاسخ به محیط شما اتفاق می افتد ، مانند زمانی که عصبی هستید ، هیجان زده هستید یا ورزش می کنید.

بیوفیدبک تراپی برای پیشگیری یا درمان شرایطی از جمله سردردهای میگرنی ، درد مزمن ، بی اختیاری و فشار خون بالا کاربرد دارد و در بسیاری از مراکز فیزیوتراپی نیز با توجه به شرایط بیماران و تشخیص فیزیوتراپیست مورد استفاده قرار می گیرد.

با این تکنیک درمانی و با استفاده از قدرت ذهن خود و آگاهی از آنچه در بدن شما می گذرد ، می توانید بر سلامت خود کنترل بیشتری داشته باشید.

مکانیسم بیوفیدبک تراپی

در طول جلسه بیوفیدبک ، الکترودها به پوست شما متصل می شوند. از حسگرهای انگشت نیز می توان استفاده کرد. این الکترودها (حسگرها) سیگنال هایی را به مانیتور ارسال می کنند که صدا ، فلاش نور یا تصویری را نشان می دهد که نشان دهنده ضربان قلب و تنفس ، فشار خون ، دمای پوست ، تعریق یا فعالیت ماهیچه ها است.

وقتی تحت شرایط استرس زا هستید ، این عملکردها تغییر می کنند. ضربان قلب شما افزایش می یابد ، عضلات شما سفت می شوند ، فشار خون شما بالا می رود ، شروع به عرق کردن می کنید و تنفس شما سریع می شود. شما می توانید این واکنش های استرس زا را در هنگام ثبت روی مانیتور مشاهده کنید ، و سپس هنگام تلاش برای متوقف کردن آنها ، بازخورد فوری دریافت کنید. 

فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا تمرینات آرام سازی را انجام دهید ، که آنها را برای کنترل عملکردهای مختلف بدن تنظیم می کنید. به عنوان مثال ، ممکن است از روش آرام سازی برای کاهش امواج مغزی که هنگام سردرد فعال می شوند استفاده کنید.

همانطور که با این مکانیسم ضربان قلب خود را کاهش می دهید ، فشار خون خود را کاهش می دهید و تنش عضلانی را کاهش می دهید ، بازخورد فوری روی صفحه دریافت خواهید کرد. در نهایت ، نحوه کنترل خودکار این عملکردها را بدون تجهیزات بیوفیدبک خواهید آموخت.

بیوفیدبک با کمک به شما در شناسایی ماهیچه های سفت و سپس یادگیری شل شدن این ماهیچه ها ، می تواند به تسکین درد کمک کند.

هر جلسه درمان بیوفیدبک حدود 60-90 دقیقه طول می کشد. معمولاً می توانید مزایای بیوفیدبک را طی 10 جلسه یا کمتر مشاهده کنید. برخی از بیماری ها مانند فشار خون بالا می تواند جلسات بیشتری را برای بهبود نیاز داشته باشد.

موارد کاربرد

درد های مزمن مانند کمردرد ، فیبرومیالژیا ،  اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) و …

سردرد ( بیوفیدبک یکی از بهترین روش های درمان سردرد است ). تنش و استرس عضلانی می تواند باعث ایجاد میگرن و انواع دیگر سردرد شود و علائم سردرد را بدتر کند. شواهد خوبی وجود دارد که درمان بیوفیدبک می تواند ماهیچه ها را شل کرده و استرس را کاهش داده و دفعات و شدت سردرد را کاهش دهد. به نظر می رسد که بیوفیدبک برای سردردها در صورت ترکیب با داروها مفید باشد.

اضطراب. تسکین اضطراب یکی از رایج ترین کاربردهای بیوفیدبک است. بیوفیدبک به شما این امکان را می دهد که هنگام استرس و اضطراب از پاسخ های بدن خود بیشتر آگاه شوید. سپس می توانید نحوه کنترل این پاسخ ها را بیاموزید.

اختلالات ناشی از ضعف عضلات کف لگن مانند بی اختیاری ادرار. بیوفیدبک یکی از موثرترین روش ها در کمک به درمان اختلالا کف لگن است که در کلینیک فیزیوتراپی صبای سلامت ( فیزیوتراپی در مرزداران ) به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.بیوفیدبک می تواند بخصوص به خانم ها در یافتن و تقویت عضلات کف لگن که تخلیه مثانه را کنترل می کنند ، کمک کند.

سایر موارد

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در مرزداران – بیوفیدبک تراپی در مرزداران – کلینیک فیزیوتراپی در غرب تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست