اختلالات کف لگن از مشکلات شایع بخصوص در بین بانوان هستند که سبب بروز مشکلات زیادی از جمله بی اختیاری ادرار ، افتادگی اندام و … می شوند.

شایع ترین اختلالات کف لگن در بیمارانی مشاهده می شود که دچار بی اختیاری ادراری هستند، زیرا بافت کف لگن در این افراد شل شده و دیگر توانایی کنترل ادرار را ندارد.

ناهماهنگی عضلات کف لگن با مغز علت اصلی بروز اختلالات کف لگن است که در برخی موارد با سفتی غیرطبیعی این عضلات و در برخی موارد با ضعف و شلی غیرطبیعی این عضلات مشخص می شود.

این اختلالات درصورتی که بدون درمان رها شوند ممکن است منجر به بروز مشکلاتی همچون افتادگی مثانه، افتادگی رحم، روده، بی اختیاری ادرار یا مدفوع، یبوست مزمن، دردهای لگنی و شکمی شوند.

عواملی همچون بارداری ، زایمان طبیعی، افزایش سن ، انجام کارهای سنگین، افزایش فشارهای داخل شکمی، سابقه خانوادگی اختلالات کف لگن، افزایش فشارهای مزمن داخل شکمی مانند یبوست های مداوم نیز ریسک بروز مشکلات کف لگن را افزایش می دهند.

مشکلات کف لگن باعث بروز مشکلاتی می‌شود که می‌تواند در سلامت و روابط اجتماعی افراد تاثیر بسزایی بگذارد، به همین علت درمان مناسب و بموقع آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

شایع ترین اختلالات کف لگن

  • بی اختیاری ادرار که در انواع مختلف بی اختیاری استرسی ، فوریتی ، تکرر ادرار و … رخ می دهد.
  • بی اختیاری مدفوع و گاز
  • واژینیموس و مقاربت دردناک
  • یبوست مزمن
  • افتادگی رحم ، مثانه و …

هرکدام از این اختلالات ناشی از عملکرد نادرست مجموعه کف لگن باعث تغییر در شیوه زندگی افراد می‌شود و فرد با چالش استرس، اضطراب و مشکلات در روابط بین فردی و اجتماعی می شود.

فیزیوتراپی کف لگن

فیزیوتراپی یکی از موثرترین راهکارهای در بهبود مشکلات مرتبط با عضلات کف لگن است که با مراجعه به کلینیک صبای سلامت ( فیزیوتراپی در مرزداران ) می توانید از خدمات فیزیوتراپی کف لگن بهره ببرید.

ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی مانند کاهش وزن و انجام تمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست به فردی که دچار این اختلالات است می تواند به بهبود شرایط ایجاد شده کمک می کند.

برای درمان مشکلات کف لگن فیزیوتراپی با راهکارهای مختلف به بهبود شرایط بیماران کمک می کند.

تمرین درمانی شامل تمرینات کششی ، تمرینات تقویتی ، تمرینات کگل و … به تقویت عضلات کف لگن کمک کرده و مشکلات ناشی از ضعف عضلات کف لگن را به حداقل می رساند.

بیوفیدبک تراپی یکی از روش های درمانی موثر است که به کنترل فرد بر روی عضلات ارادی و غیرارادی کمک کرده و امروزه به عنوان یکی از بهترین روش های در درمان اختلالات کف لگن شناخته می شود.

تحریک الکتریکی نیز یکی از روش های فیزیوتراپی در درمان مشکلات مرتبط با عضلات کف لگن است.

فیزیوتراپیست همچنین آموزش هایی در زمینه کنترل ادرار و درمان بی اختیاری ادراد به فرد خواهد دارد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کف لگن – فیزیوتراپی در مرزداران – فیزیوتراپی در ستارخان – فیزیوتراپی در صادقیه – فیزیوتراپی در تهران ویلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست