آرتروز شانه آسیب به غضروف داخل مفصل شانه است. شانه دارای دو مفصل است. آرتریت شانه معمولاً به مفصل گوی و سوکت بزرگ‌تر اطلاق می‌شود که مفصل گلنوهومرال نامیده می‌شود پس از استخوان‌هایی که به هم متصل می‌شود (گلنوئید و هومروس). غضروف هم توپ (سر بازو) و هم حفره (گلنوئید) را می پوشاند.

هنگامی که غضروف شانه شروع به شکستن در سطح و در نهایت در لایه های عمیق تر می کند، به آن آرتریت شانه می گویند. دومین مفصل شانه، مفصل آکرومیوکلاویکولار یا AC نیز می‌تواند به آرتریت معروف به آرتریت مفصل AC مبتلا شود.

آرتروز شانه معمولاً در نتیجه ساییدگی و پارگی تدریجی غضروف ایجاد می شود. غضروف در هر مفصل بدن وجود دارد. سطح استخوان های داخل مفاصل را می پوشاند. این باعث می شود تماس بین استخوان ها نرم تر شود. اگر غضروف دست نخورده باشد، می تواند چندین چرخش را بدون ساییدگی سطح انجام دهد زیرا صاف است.

آرتروز شانه به طور معمول در مراحل ایجاد می شود. ابتدا غضروف نرم می شود، سپس در سطح آن ترک ایجاد می کند ، سپس شروع به “فیبریلاسیون” (تخریب و پوسته پوسته شدن) می کند و در نهایت فرسوده می شود تا سطح استخوان نمایان شود. در نتیجه، توانایی خود را برای عمل به عنوان یک سطح صاف و سر خوردن از دست می دهد.

علائم

درد در مفصل شانه علامت اصلی آرتریت است. می تواند در جلو، پهلو یا پشت شانه وجود داشته باشد. برخی افراد حتی زمانی که از بازو استفاده نمی کنند درد دارند و برخی فقط هنگام استفاده از آن درد دارند. درد آرتریت می تواند در هر زمانی از روز رخ دهد و می تواند با یا بدون سفتی شانه وجود داشته باشد. اغلب درد با بلند کردن، حمل اجسام سنگین یا بعد از ورزش بدتر می شود. درد اغلب می تواند به بازو یا در صورت شدید بودن تا آرنج و مچ تابش کند.

سفتی مفصل یکی دیگر از علائم پیشرفت آرتریت شانه است. ممکن است سفتی را به عنوان از دست دادن دامنه حرکتی شانه تجربه کنید. با کاهش حرکت، ممکن است متوجه شوید که می توانید کارهای کمتری با بازوی خود انجام دهید و این فعالیت ها ممکن است به دلیل درد محدود شوند.

شنیده شدن صدای سایش استخوان ها ممکن است احساس شود زیرا سطح غضروف با آرتریت نامنظم است. ممکن است دردناک باشد یا نباشد. گاهی اوقات شانه ممکن است «قفل شود». گاهی اوقات، چون سطوح دیگر صاف نیستند، ممکن است احساس کنید که شانه در موقعیت‌های خاصی سر می‌خورد.

درمان آرتروز شانه

درمان اولیه آرتریت شانه، درمان دارویی (غیر جراحی) است. اغلب با تمرینات دامنه حرکتی برای متحرک نگه داشتن شانه شروع می شود. اگر دامنه حرکتی شما تحت تأثیر قرار نگرفت، هدف جلوگیری از بدتر شدن آن است. از دست دادن حرکت در مفصل شانه به دلیل آرتریت اغلب تدریجی است و به سختی قابل توجه است. با سفت شدن مفصل، درد و توانایی فعال بودن نیز ممکن است بدتر شود. توصیه می‌شود هر روز دو تا سه دقیقه حرکات کششی انجام دهید، چه از دست دادن حرکت یا نه.

فیزیوتراپی برای آرتریت شانه بیشتر شامل تمریناتی با هدف افزایش دامنه حرکتی است.

در حد معقول از چیزهایی که شانه را دردناک می کنند، اجتناب کنید. به طور کلی، از هر چیزی که باعث درد می شود باید اجتناب کرد، به خصوص اگر درد در زندگی شما اختلال ایجاد کند. اگر درد شانه چندین روز طول بکشد و شما را در شب از خواب بیدار کند، ممکن است منطقی باشد که بپرسید این فعالیت چقدر برای شما مهم است. به عنوان مثال، اگر هنگام بازی گلف درد دارید، ممکن است لازم باشد به جای بازی روزانه، یک بار در هفته کاهش دهید.

استفاده از کمپرس سرد و گرم ، دارودرمانی و تزریقات مفصلی از جمله راهکارهای کاهش درد هستند.

جراحی شانه
هنگامی که درمان های غیرجراحی دیگر جواب نمی دهند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. گزینه های جراحی به سن شما و درجه آرتریت بستگی دارد. پس از جراحی انجام فیزیوتراپی شانه برای بازیابی سریع تر حرکات شانه ضروری است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی در مرزداران – فیزیوتراپی در غرب تهران – فیزیوتراپی خوب در مرزداران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست